GND VERTICAL HALFLOOP for 160M (and other bands)
The principle of the antenna is shown in Figure from AA7OK. It is a special ant to 160 m - GND HALFLOOP. The first vertical section is 21 meters high, below are four 15-20 meters long radials.Horizontal part ( 47m long ) is mounted on a tree in my garden.The second vertical part is 17 m with 4x 10 m long radials. The two vertical parts are connected by a wire embedded in the ground. The total length of the loop depends on the height, the quality of the GND system and diameter of wire used. Vertical sections may be at an angle to the ground.
This antenna I built it in 3 different QTH. Always worked wery well. Without having to use the ATU works to 160 and 80 (CW) meters. Unlike AA7OK have 50 ohm coaxial cable (with balun 1:1) inserted between the start of the first vertical part and radials. In certain directions the Loop to 3 S better than mine INV. Vee 19 m high.
Pictures can be found in the fotoalbum section of antennas: www.ok1dqt.estranky.cz/fotoalbum/anteny/
Princip antény je patrný z obrázku od AA7OK. Já mám první vertikální část dlouhou 21m, pod ní jsou zakopány čtyři 15-20 m dlouhé radiály (zemnící pozinkovaná široká pásovina). Horizontální část je 47 metrů dlouhá a je připevněna na břízu na zahradě. Druhá vertikální část je spuštěna z výšky 11 metrů podél stromu k zemi. Je zeměna pozinkovaným zem. kolíkem + čtyřmi 10m dlouhými radiály. Oba zemněné body jsou propojeny pozinkovaným drátem o průměru 1,2mm.
Už jsem tuto anténu stavěl a provozoval ve 3. QTH. Celková délka antény je závislá na výšce nad zemí (délce vertikálních částí), kvalitě země pod ní a kvalitě zemního systému. Nepropojení obou zemních bodů vede k problémům s nevyrovnanými zemními potenciály - brumem 50Hz a větším šumem. Vždy chodila a chodí velmi dobře! Bez ATU ladí na 160/80 m (v CW části bandu). Na rozdíl od AA7OK napájím anténu 50 óhmovým koaxem mezi začátkem první vertikální částí a radiály. Do určitých směrů poslouchá až o 3S lépe než mé INV. Vee 19 m vysoko. Plánuji zvednout druhou část asi o 6 metrů (pomocí teleskopického stožárku) na celkovou výšku 18 metrů.
Obecně platí toto - čím víc "železa" se nám podaří dostat do země pod anténu, tím lépe.
Obrázky najdete v galerii v sekci antény: www.ok1dqt.estranky.cz/fotoalbum/anteny/